همانطور که قبلا هم گفته ایم هود آشپزخانه نه فقط به دلیل تهویه بو و گرما به لحاظ زیبایی نیز نقشی غیر قابل انکار در زندگی ما را برعهد دارد .در این مقاله در بخش وبلاگ فروشگاه آنلاین تکنامیو قصد داریم تا با همراهی شما به ویژگی های انواع هود آشپزخانه بپردازیم.

ویژه گی های یک هود آشپزخانه عبارت است از :اندازه هود ، قدرت مکش ، زیبایی بصری ،میزان صدا، سرعت فن ،و سنسور دما که به همه موارد خواهیم پرداخت.

اندازه 

اندازه هود آشپزخانه باید طوری باشد که بتواند سطح بیشتری از اجاق گاز را بپوشاند پس بهتر است هود شما بهتر است حداقل طول آن هم اندازه با اجاق گاز شما باشد . در استاندارد کابینت سازی در ایران فضایی حداقلی برای هود و اجاق گاز بسته به فضای آشپزخانه از 90 سانتی متر تا 100 سانتی متر در نظر گرفته می شود . اکثر هودهای آشپزخانه رایج بازار اندازه ای بین 87 تا 90 سانتی متر دارند و اندازه های کوچکتر نیز برای فضای کابینت کمتر از یک متر استفاده می شود. عرض هود آشپزخانه نیز هرچه پوشانندگی بیشتری از اجاق گاز داشته باشد ، هود مکش و عملکرد بهتری خواهد داشت. 

"اندازه هود آشپزخانه باید متناسب با اجاق گاز از نظر طول و عرض و همچنین فضای موجود در کابینت باشد "

قدرت مکش

واحد قدرت مکش انواع هود آشپزخانه متر مکعب بر ساعت (M3/h) می باشد. که این واحد هرچه عدد بزرگتری داشته باشد نشانگر میزان بالای قدرت مکش هود آشزخانه می باشد اما حتما دودکش محل نصب باید قطر استانداردی داشته باشد در غیر این صورت نتنها هود عملکرد مناسبی نخواد داشت ،بلکه صدای آزار دهنده ای را نیز خواهد داشت. حتما از خرطومی های فلکسی فلزی استفاده کنید.

"واحد اندازه گیری قدرت مکش هود متر مکعب بر ساعت(M3/h) می باشد عدد این واحد نشانگر میزان قدرت مکش هود می باشد .برای عملکرد بهتر باید مجاری تهویه آشپزخانه باید قطر استاندارد داشته باشد."

زیبایی

اهمیت زیبای محصولی که برای آن پول پرداخت می کنید برهیچ کس پوشیده نیست هود آشپزخانه نیز امروزه در طرح های مختلف برای هر سبک آشپزخانه ای در انواع مختلف تولید و روانه بازار می شود.برای کسب اطلاعات دراین زمینه از مقاله قبلی ما (راهنمای خرید هود آشزخانه 1 ) که در آن به معرفی آنواع هود پرداختیم  یا از یک طراح دکور مجرب کمک بگیرید.

"اهمیت زیبایی هود آشپزخانه بر هیچکس پوشیده نیست هود آشپزخانه در انواع مختلفی تولید می شود که علاوه بر کربرد هریک ظاهری متفاوت دارد،در این زمینه می توانید از مقاله قبلی ما یا یک طراح دکور کمک بگیرید"

میزان صدا

این را به خاطر داشته که هیچ هود آشپزخانه ای بی صدا نیست حتی برند های پرچمدار در این زمینه نتوانسته اند هود آشپزخانه کاملا بی صدا تولید کنند،اما میزان آن نسبت به کیفیت و استاندارد بودن محصول متغیر می باشد .میزان صدا برحسب واحدی به نام دسیبل (DECIBEL) یا به اختصار db اندازه گیری می شود ، اکثر شکایات مردم نیز از محصولات بی کفیت در این زمینه می باشد که هنگام خرید باید به آن توجه کرد .

"هیچ هودی بی صدا نیست اما میزان صدای محصول نسبت به کیفیت ساخت آن متغییر می باشد که لازم است بدان توجه شود."

تعداد دور فن

همه مدل های موجود در بازار دارای امکان کنترل دور می باشد که این خود در افزایش طول عمر هود آشپزخانه بسیار نقش مفیدی را ایفا می کند . هرچه تعداد دور یک هود آشپزخانه بیشتر باشد مواقعی که آشپزی سبکتری که میزان بخار و روغن کمتری دارد می توانید از دور پایین هود استفاده کنید تا هم فشار زیادی روی دستگاه نباشدو هم میزان مصرف انرژی بهینه ای داشته باشید . و در صورتی که نیاز بود از دور بالا استفاده کنید.

"تقریبا محصولات بازار امکان کنترل دور فن را دارند هرچه امکان کنترل دور آن زیاد باشد، می توانید نسبت به نیاز خود از دستگاه استفاده کنید که موجب بالارفتن عمر مفید دستگاه و صرفه جویی در مصرف انرژی می شود."

سنسور دما

برخی از مدل های هود آشپزخانه دارای سنسور یا حسگر های مختلفی همچون سنسور دما هستند این حسگر مقدار گرمای بخار یا دود را تشخیص می دهد و دستگاه  را به صورت خودکار روشن می کند .اگر جزو افرادی هستید که اکثرا فراموش می کنید از دستگاه استفاده کنید یا غذای شما رو اجاق می سوزد با کمی صرف هزنه میتوانید هودآشپزخانه مجهز به سنسور دما خریداری کنید که دستگاه شما را هرچه بیشتر کاربردی می کند.

"سنسور یا حسگر دما مقدار گرما یا دود راتشخیص و به صورت خودکار باعث روشن شدن هود می شود که این خود مزایای فراوانی در استفاده از دستگاه دارد. "

روشنایی

اکثر هود آشپزخانه ها دارای انواع روشنایی از جمله LED  هالوژنی یا SMD با قدرت و میزان روشنایی مختلفی می باشند که هنگام کار برای شما دید بهتری به ارمغان خواهد آورد که موقع خرید باید به آن توجه کرد.

"اکثر هود های آشپزخانه دارای انواع مختلف روشنایی می باشند که میزان روشنایی آن دید بهتری هنگام کار در آشپزخانه برای شما به ارمغان خواهد آورد."

قیمت هود آشپزخانه

عوامل مختلفی در قیمت هود تاثیرگذار هستند،  هودهای بزرگتر معمولاً قیمت بیشتری از اندازه‌های کوچکتر دارند و یا مدل های که دارای ویژگی های اضافی  و یا طراحی منحصر به فرد هستند نیز قیمت بالاتری دارند. هود جزیره ای از جمله گران ترین مدل های است، در حالی که هود زیرکابینتی کلیدی و هود مورب کلیدی معمولاً گزینه ای به صرفه تر هستند .

"عواملی همچون اندازه و برخی ویژگی های خاص در قیمت هود آشپزخانه تاثیر گذار است ،هود جزیره ای از گرانترین مدل های بازار و هود مخفی یا زیر کابینتی و هود مورب خصوصا از نوع کلیدی هرکدام گزینه به صرفه تری می باشد.

جمع بندی

تمامی مدل های استاندارد بازار دارای ویژگی های مناسبی می باشند که هنگام خرید باید به استاندارد بودن محصول توجه کرد،حتما پس از خرید از افراد مجرب یا خدمات پس از فروش شرکت سازنده کمک بخواهید.

اگر این مقاله برای شما مفید بود حتما نظرات سازنده خود را برای ما ارسال کنید و همچنین در شبکه های اجتماعی با شناسه TAKNAMIO@  ما را دنبال کنید .